Ako vybrať napájačku pre hlodavce?

Mnoho z nás si ešte pamätá na obdobie, keď sme začínali s chovom nejakého zvieratka. Než nám rodičia daného kamaráta dovolili, museli sme na nich dlho naliehať. Až prišla vytúžená chvíľa, kedy sme si v pokoji domova mohli pohladakať svojho vlastného hlodavca. Niektorí z nás mali škrečky, zakrslé králiky, činčily, myšky či potkany, iní sa zase mohli pochváliť dlhosrstými alebo krátkosrstými morčatami. Ale úplne všetci sme disponovali patričným vybavením. Neobišli sme sa bez klietky, misky, podstielky a kŕmenia.
 
Dnešní chovatelia hlodavcov majú väčší výber. Vedľa keramických, betónových, plastových či nerezových mištičiek v atraktívnej farbe praktických veľkostiach a zaujímavých tvaroch môžu ľudia zaobstarať svojmu hlodavcovi tiež funkčné napájadlo. Tento produkt existuje v plastovej i sklenenej variante. V nasledujúcich odsekoch si ukážeme, ako vybrať správne napájadlo pre hlodavce.
 

Plastové napájačky

Plastové napájačky majú dômyselne zakrivenú trubicu z nerezovej ocele, guličkový uzáver a drôtený držiak. Medzi týmito modelmi sú v ponuke aj napájačky s plastovou úchytkou či meradlom vodnej hladiny. Tieto modely sú dodávané s objemom 50, 100, 125, 200, 250 ml, 450, 500 a 600 ml. Nechýbajú tu ani apartne riešené napájačky s vrchným otváraním. Tie sa dajú kúpiť s objemom 250 ml a 500 ml. Ich veľkou výhodou je, že sa pri spadnutí nerozbijú. Sú vhodné pre morčatá, potkany, činčily a iné stredne veľké zvieratá. Nevýhodu lacnejších plastov je to, že môžu začať časom blednúť či žltnúť a nevyzerajú tak pekne.
 

Sklenené napájačky

Sklenené napájačky sa vyrábajú z ekologicky šetrného recyklovateľného skla, ktoré vyniká vysokou odolnosťou. Každý model sa môže pochváliť pokrokovými konštrukčnými prvkami, na ktoré si veľmi rýchlo zvyknú. Na pultoch obchodov s chovateľskými potrebami je možné objaviť jednoduché modely s gumovou prísavkou, napájačky s kovovým náustkom a originálnou úchytkou. Tento typ napájačiek v sklenenej forme je k dispozícii s objemom 50, 100, 125, 250 a 500 ml. Väčšinou vydrží dlhší čas, nestráca svoje farebné a funkčné vlastnosti. 
 

Objem napájačky

Podľa množstva vody, ktorú vypije hlodavec, vyberajte aj samotný objem napájačky. Je zbytočné objem predimenzovať, voda by sa v nej kazila a napájačka by zaberala zbytočne veľa miesta. Veľkosť napájačky prispôsobte nielen danému hlodavcovi, ale aj počtu zvierat, ktoré násobia spotrebu vody.

 

Vrchné či spodné otváranie

Výhodou vrchného otvárania je to, že môžete do napájačky dolievať vodu, bez toho aby ste ju museli dávať dole z akvária. U niektorých lacnejších modulov sa tiež vyhnite problémom s tesnením.
 

Tesnenie napájačky

Častým problémom napájačiek je ich prekvapkávanie. Bez vyskúšania bohužiaľ nemáte šancu odhaliť, či bude napájačka prekvapkávať. Existuje síce niekoľko systémov, žiadny z nich však nie je bez chyby.
 
Okrem vyššie uvedených bodov sa odporúčame zamerať na šírku hrdla, aby sa mohla napájačka ľahko čistiť. Zaujímať by ste sa tiež mali o spôsob uchytenia, ktorý sa líši od toho, či chcete napájačka umiestniť na klietku či do akvária.
 
Poradcu dodal internetový obchod PetHome.cz.